تصویر تصادفی

امکانات

تبلیغات

ارتباط تلگرامی

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

پیوند ها

سوباتان بهشتی بر فراز ابرها

مشاوره در خرید

آمار سایت

جشنواره 93 سوباتان

تاریخ ثبت : 1393-04-8     تاریخ آخرین ویرایش : 1393-05-13    تعداد مشاهده : 10256 بار     [ اخبار ]

هشتمین جشنواره ورزشهای بومی و محلی سوباتان جمعه 6 تیر با شکوه بی نظیری برگزار شد .

دامداران و عشایر سوباتان همانند سایر اقوام بومی ، ورزشها و بازیهای مخصوصی را در ییلاقات خود بر گزار می نموده اند . این ورزشها معمولاً متناسب با فرهنگ ، شرایط زندگی و کار و معاش و باورهای دینی و شرایط اقلیمی هر منطقه ای برگزار می شده . دامداران و عشایر سوباتان نیز ورزشهایی همچون کشتی - اسب سواری - کمربند بازی - کودی کودی - بورک کتدی - چلینگ آقاجی و ..... را انجام می دادند . امروزه به میزان ماشینی و صنعتی شدن زندگی ، آداب و رسوم بومی و سنتی به همان میزان به فراموشی سپرده می شود . برگزاری جشنواره های بومی محلی در ییلاقات فرصتی است برای احیای این رسوم سنتی که ریشه در اعماق فرهنگی اقوام مختلف دارد . این جشنواره ها خصوصاً نسل جوان را با آداب سنتی اجداد خود آشنا ساخته و روحیه بازگشت به خویشتن را در آنان ایجاد می کند .

سوباتان که بعنوان یک منطقه گردشگری نمونه در شمال ایران ایفای نقش میکند و مرکز دهها روستای عشایری منطقه محسوب می شود ; هشتمین جشنواره خود را با کیفیت بسیار مثال زدنی در روز جمعه 6 تیر برگزار نمود .

همکاری و هماهنگی مسئولین اجرایی و مردم محل بی نظیر بود . خبر اجرای برنامه از روزها قبل به روشهای گوناگون به اطلاع مردم رسانده شده بود  و همین امر باعث حضور حداکثری اهالی لیسار و جوکندان و شهرهای اطراف شده بود . برای اولین بار جایگاه مخصوص میهمانان ویژه و غرفه های جانبی جشنواره از روز قبل آماده شده بود .

 

در اولین ساعات روز جمعه مردم در محل جشنواره حاضر شده و مراسم بدون وقفه آغاز شد . این امر خود یکی از ویژگیهای مثبت این دوره از جشنواره ها بود .

 

حضور نماینده مردم تالش در مجلس جناب آقای شکری - فرماندار جوان و بومی آقای فتح الهی - معاون اجرائی سازمان گردشگری استان جناب دکتر محمدی - مسئولین ادارات - معاونین فرماندار و بخشداران و ...... زینت این جمع صمیمی بودند .

 

مراسم با نوای زیبای سرود ملی جمهوری اسلامی آغاز شده و همه به احترام سرود ملی قیام کردند . شاید هاچا داش - مجمع داش و آبشار ورزان که از بالا و دور دستها نظاره گر این مراسم زیبا بودند ، برای اولین بار نوای دلنشین سرود ملی را می شنیدند .

 

فرماندار فرزند تالش در لحظات آغازین مراسم هم خیر مقدم گفت و هم با اعلام خبر اجرای پروژه آسفالت راه تالش به سوباتان کادو و هدیه بزرگی را به حاضرین اهداء کرد . صدای فریاد تشویق حاضرین هم پاسخ محبت این فرزند دلیر تالشی بود .

مسابقات با زور آزمائی طناب کشها آغاز شد و این ورزشکاران جوان در میان تشویق و هیاهوی تماشاگران پس از چند مرحله مسابقه برنده خود را جهت دریافت هدایا معرفی نمودند .

 

یکی از شیرین ترین بخشهای این مراسم هنرنمائی استاد عبدی خواننده شهیر جوکندانی بود . استاد عبدی ابتداء آوازی ترکی را اجرا نمود که شعرش را خود او در تعریف از ییلاق سوباتان سروده بود . ابیات شعر ترکی او با نوای زیبای استادانه اش تا اعماق دل حاضرین خصوصاً اهالی بومی سوباتان نفوذ کرد . شاهد این ادعا فریادها و تشویقهای حاضرین بود . استاد عبدی درادامه مراسم  برنامه های دیگری را نیز اجرا کرد .

 

دکتر محمدی معاون اجرائی سازمان گردشگری کشور قدم رنجه نموده بود . حضور این برادر فرهیخته مایه مباهات اهالی بود . او در سخنان کوتاه خود باورش را در خصوص استعدادهای بالقوه گردشگری سوباتان بیان داشت . شاید این حضورها روزی سوباتان را به حقوق حقه خود برساند .

 

اجرای سرود تالشی فومنی و گیلکی توسط هنرمندان فومنی میهمان ، تنوع مراسم را بیشتر کرد . این برادران تالش زبان با لباس تالشی فومنی گستردگی جغرافیایی و فرهنگی قوم بزرگ تالش را بنمایش گذاشته بودند . قومی که به گستردگی البرز کهن از جنوب آذربایجان شوروی  تا مرکز ایران امتداد دارد .

 

زورنا یا سورنا نوای موسیقی محلی و حماسی تالشان بوده و شاید حاضرین در این مراسم پس از سالها فراموشی برای اولین بار بود که به یاد خاطرات گذشته این نوای دلنشین و آشنای فراموش شده را می شنیدند . با شنیدن این نوای دلنواز خاطرات کودکی و عروسیهای قدیمی بقول استاد شهریار همچون پرده سینما از جلوی چشممان عبور می کرد .

عبدالهی جوان هم که یکی از فرهنگیان فعال منطقه است ، در مجری گری مراسم و جشنها و ..... با بیان شیوای خود زینت بخش محافل ماست .

لافون بازی که ورزش رسمی گیلانیهاست اولین بار بود که در سوباتان اجرا می شد . برنامه ریزان این دوره از جشنواره ها هزینه های زیادی را برای پر بارتر شدن جشنواره متحمل شده بودند .


 

پس از تماشای لافون بازی مردم مشتاقانه در اطراف میدان اسب سواری حاضر شدند . کمتر کسی محل مسابقات را ترک کرده بود . حضور اهالی تا آخرین لحظات مراسم نشان از جذابیت برنامه ها را داشت . زن ومرد ، پیر و جوان چشم به شرق چمنزار وسیع و زیبای بیده پشت دوخته بودند تا چابک سواران تالشی که اجدادشان در جنگهای مختلف با دشمنان دین و مملکت دلاورمردی خود را به اثبات رسانده اند از راه برسند . اسب و تالشی هرگز از هم جدا نبوده اند ، زندگی تالشان بدون اسب معنایی نداشته و صنعتی شدن نیز هرگز اسب را از قوم تالش نخواهد گرفت . این ادعاها در ازدحام اسب سواران تالشی در این دوره از مسابقات به زیبایی تمام به اثبات رسید . برنامه ریزی صحیح مسئولین اجرایی دهها اسب سوار را به میدان کشیده بود که مجریان ناچار شدند تا مسابقه در سه گروه انجام شود .

 

پس از اجرای سه مرحله مسابقه ، فینال مسابقات با حضور نفرات اول و دوم سه گروه (6 اسب) برگزار شد .

 

جوان دانشجوی جوکندانی آقای محدرضا رجبی که با اسب پدر بزرگش آقای بختیاری در مسابقات شرکت کرده بود ، جلوتر از همه به خط پایان رسید . محدرضا دانشجوی رشته حقوق علمی کاربردی تالش است . او نوه دختری آقای بختیاری است که از ۸ سالگی اسب سواری می کند . محمد رضا ۶ بار در مسابقات تالش و یک بار در اردبیل شرکت کرده که هر شش بار مقام اول و یکبار رتبه سوم مسابقات را کسب نموده است .

از محمد رضا در مورد اسم اسبش سيوال کردم ٕ جواب داد :  بلاک 

رجبی که مقام اول را کسب کرده بود یک تخته فرش جایزه گرفت . نفر دوم جوان سوباتانی بنام نوروزیان بود .

 

باید به اعضای جدید شورای شهر لیسار و شهردار جوان و تحصیل کرده و خوش ذوق که تمام سعی خود را برای اجرای هرچه با شکوهتر این دوره از مسابقات نموده بودند تبریک و خسته نباشید گفت . بی شک مردم فهیم لیسار این همه تلاشهای صادقانه شماها را ارج خواهند نهاد .

دعوت از شبکه های تلویزیونی  پنج و باران و پلاک یک و دیگر اصحاب رسانه برای تحت پوشش قرار دادن برنامه ها ، ابتکار بکر دیگر  این بچه های خوشفکر بود .

تلاشهای بی شائبه نیروی انتظامی و هماهنگی فرماندهی کلانتری لیسار جناب سروان ضربی پور با مسئولین اجرائی جشنواره هم یکی دیکر از مزیتهای این جشن مردمی بود . 

به بچه های هلال احمر هم باید خدا قوت گفت . چرا که چند سالی است که در تمام مراسمات سوباتان حضور فعالانه دارند . تلاشهای این عزیزان در امداد رسانی نیمه خرداد92 به مسافرانی که در مسیر سوباتان به تالش وانتشان چپ شده بود ، فراموشمان نخواهد شد .

دهیار جوان و تلاشگر سوباتان نیز از هفته ها قبل در تدارک این مراسم باشکوه بود . اطلاع رسانی ایشان با نصب تابو و پلاکارد و غیره از روزها قبل در حضور حداکثری مردم در این مراسم مثال زدنی بود . علی علمی دهیار قلعه بین لیسار است که با حفظ سمت مسئولیت دهیاری سوباتان را نیز بعهده گرفته است . مردم سوباتان از فرماندار عزیز تالش انتظار دارند تا در اجرای پروژه سنگ فرش بازارچه سوباتان که بخشی از کار (تامین سنگ کوهی و ماسه) اجرا شده ، علی جوان را یاری دهد و این پروژه در سال جاری به اتمام برسد .

 

حضور خانمها در این مراسم نیز جالب توجه بود . این مادران و خواهران با شور و اشتیاق فراوان در زیر آفتاب سوزان سوباتان تا لحظات آخر صحنه را خالی نکردند و مشوق مجریان مسابقات مختلف بودند .

 

این جشنواره حواشی مختلفی هم داشت که بعضی ها زیبا و دیدنی بودند :

در گوشه ای از زمین مسابقه استاد شاپور رضاقلی پور مولف کتاب «نگاهی به تاریخ لیسار و سوباتان» که اولین کتاب تاریخی منطقه است مشغول توشیح و اهداء کتاب خود به تعدادی از میهمانان جشنواره بود .

 

در گوشه ای دیگر خانم پورمحمود در غرفه صنایع دستی خود مشغول فروش تولیدات بومی و محلی خود بود .

 

کلاه و چوب دستی (سرا لِس) تالشی چنان جاذبه دارد که بعضی وقتها مسئولین هم قید و بند را کنار زده عکسی یادگاری میگیرند . معاون سیاسی فرمانداری تالش(سید جلال سید محمدی) و پسر خوشگلش هم از این قاعده مستثنی نیستتند .

 

گاهی وقتها شهردارها هم از این امر لذت می برند . (مهندس بابک باباخانی شهردار جوان لیسار)

 

حتی نماینده مردم تالش حاج محمود شکری هم این افتخار را به کلاه پشمی تالشی داد تا عکسی یادگاری داشته باشد .

 نماینده فروش بستنی دایتی در تالش هم خوش ذوقی کرده و یک وانت پر بستنی به سوباتان فرستاده بود . هوای آفتابی سوباتان چنان بازار بستنی فروشی را داغ کرده بود که خیلی ها دست خالی برگشتند .

 

شیطنت بچه های عشایر سوباتان هم در گوشه کنار مسابقات خالی از لطف نبود . عادل شاه حسینی که یکی از شاگردان کلاس نهضت سواد آموزی تابستان 92 من بود با دیدن دوربین من اینگونه سلام علیک کرد .

به امید اینکه این جشنواره ها علاوه بر داشتن دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی وسیله ای برای بیان مشکلات موجود مردم منطقه و حل آنها توسط مسئولین و در نتیجه رشد و توسعه همه جانبه سوباتان گردد .

تخریب منابع ملی و طبیعی و بهم خوردن اکوسیستم زیستی - ساخت و سازهای بی رویه و غیر همگون با طبیعت سوباتان - نداشتن طرح هادی و تجاوز به نقاط غیر مسکونی - نداشتن راه مناسب - نداشتن امکانات بهداشتی عمومی - نبود امکانات اقامتی مناسب برای خیل عظیم گردشگران و ......... گوشه ای از مشکلات این منطقه زیبای گردشگری می باشد .

                                                                                                                                 والسلام .