تصویر تصادفی

امکانات

تبلیغات

ارتباط تلگرامی

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

پیوند ها

سوباتان بهشتی بر فراز ابرها

مشاوره در خرید

آمار سایت

از نئور تا سوباتان

تاریخ ثبت : 1392-10-11     تاریخ آخرین ویرایش : 1392-12-24    تعداد مشاهده : 15687 بار     [ مطالب سایت ]

امروزه نام مسیر پیاده روی " از نئور تا سوباتان " برای هر گردشگر و طبیعت گردی آشناست .

نئور یک واژه اوستایی به معنی «دریاچه کوچک» است .

شما وقتی از اردبیل بطرف خلخال حرکت می کنید در 35 کیلومتری این جاده به روستایی بنام " بودالالو" می رسید . از وسط این روستا یک سه راهی بطرف شرق جدا شده که فاصله آن تا ساحل دریاچه نئور 13 کیلومتر است این جاده آسفالته بوده ولی در بخشهایی سربالایی تندی دارد . البته در 8 کیلومتری این سه راهی شما از روستایی بنام عباس آباد خواهید گذشت .

شما با رسیدن به قله آخرین کوه مشرف بر دریاچه ، نمای کاملی از دریاچه را پیش رو خواهید داشت که فرصت خوبی برای عکسبرداری است .

بهترین زمان برای مسافرت از این مسیر به سوباتان از نیمه دوم اردیبهشت تا نیمه تیرماه است . زیرا در این دو ماه از سال به تناسب موقعیت آب و هوایی ، زمان شکوفایی انواع گلها و خصوصاً شقایق سرخ منطقه است .

گردشگران معمولاً طوری برنامه ریزی می کنند که غروب به ساحل دریاچه برسند . البته تا ساحل می شود با اتوبوس و مینی بوس هم آمد . چادر زدن در محلهای تعیین شده و گذراندن یک شب در آنجا یکی از بیادماندنی ترین بخشهای این سفر خواهد بود .

گردشگران صبح زود روز بعد آماده حرکت می شوند تا مسیر 19 کیلومتری از " نئور تا سوباتان " را که معمولاً مسیر همواری است و سربالایی و سراشیبی کمتری دارد پشت سر گذاشته و بموقع به سوباتان برسند . این مسیر 19 کیلومتری خاکی ولی ماشین رو است و معمولاً گروهها بارهای سنگین خود را با ماشینهای نیسان به سوباتان می فرستند تا با کوله ای سبک بتوانند از جاذبه های مسیر بهره بیشتری ببرند .

حدود 7 کیلومتر از این مسیر محل اقامت عشایر و دامداران آذربایجانی است. تماشای " اُبا" (چادر) این دامداران زحمتکش در گوشه گوشه این ییلاقات زیبا نیز یکی دیگر از جاذبه های این مسیر پیاده روی است .

چادرها "اُبا" ی این دامداران با سیاه چادر دامداران تالش بسیار متفاوت است . چادر این عشایر تلاشگر گرد و گنبدی بوده و با تکه های بهم دوخته نمد خاصی سر پوش شده است و در روزهایی که هوا بارانی نیست قسمتی از سرپوش را تا می کنند تا در داخل چادر از نور طبیعی استفاده کنند. 

داخل چادر نیز از معماری خاصی برخوردار است . کمانهای چوبی در نوک گنبد به یک حلقه بزرگ چوبی متصل شده اند و از آنجا نیز

بوسیله تنابهایی بعنوان ستون اصلی و نگهدارنده چادر در مقابل باد و طوفان در مرکز دایره داخلی چادر به میله محکمی که در زمین قرار گرفته متصل هستند .

چیدمان وسایل و لوازم داخلی بگونه ای است که از یک قسمت چادر بعنوان اتاق نشیمن و از گوشه ای نیز بعنوان آشپزخانه استفاده می شود . از چیدن لحاف و تشکهای پشمی در گوشه دیگر چادر معلوم است که در پایان شب همین چادر اتاق خواب عشایر نیز هست .

با گذر از محل اقامت عشایر آذربایجانی به مرتفع ترین نقطه این مسیر که 3000 متر از سطح دریا ارتفاع دارد می رسیم . این گذرگاه و تنگه حد و مرز استانهای گیلان و اردبیل است . هوای این منطقه بقدری خنک است که می توان دو صحنه متضاد یعنی برف و گل را در کنار هم دید که شاید یکی از شگفتیهای خالق طبیعت در این مسیر پیاده روی است .

با ورود به منطقه تالش وضعیت آب و هوا تغییر کرده هر قدم که بطرف شرق بر می داریم دمای هوا بالاتر است و بهمین دلیل و وجود رطوبت ناشی از بخار آب دریای خزر ، سبزینگی منطقه تالش بیشتر از منطقه آذربایجان است .

 

اولین روستایی که در منطقه تالش در مسیر ما قرار می گیرد روستای عشایری " درازا چول " است البته در این روستا عشایر آذری و تالشی مشارکت و همزیستی دارند . درزا چول در اکثر اوقات لکه هایی از برف را زینت قله های خود قرار داده است .

در شمال شرق درازا چول و در خارج از مسیر پیاده روی ، روستای عناف قرار گرفته که از شکل چادرهایشان معلوم است که اینجا محل سکونت دامداران تالشی است . به این سیاه چادر ها که از پشم بز بافته شده اند "پوری" می گویند . برای ساخت اسکلت پوری نیز از سرشاخه های درخت بعنوان کمان استفاده می کنند ولی شکل آن تقریباً بیضوی است .

 

پس از عبور از درازاچول به روستای کوچکی بنام " زقادابر" که محل سکونت دامداران هره دشتی است می رسیم . این روستای عشایر نشین در سمت شمال مسیر پیاده روی قرار میگیرد . اینجا درّه بسیار سر سبزی است که در طول تابستان بدلیل وجود چشمه های زیاد و رطوبت کافی سر سبزی خود را از دست نمی دهد و دامداران به اندازه کافی از این نعمت الهی بهره می برند .

  چمچمی نام روستای عشایر نشین دیگری است که در سمت جنوب مسیر پیاده روی قرار می گیرد و به دلیل وجود چشمه های پُر آب و عبور شاخه ای از رودخانه لیسار که منبع اصلی آبشار ورزان نیز می باشد از چمنزارها و دشتهای پر گل بیشتری برخوردار است . البته شکوفایی گلزارهای این منطقه به دلیل خنکی هوا حدودآً یک ماه دیرتر از گلزارهای حومه سوباتان صورت می گیرد .

ساری بولاغ نام منطقه بعدی این مسیر است و بیشتر دامداران تالشی بطور پراکنده در اطراف این منطقه ساکنند . ساری بولاغ به معنی چشمه زرد ، نام چشمه ای است در این منطقه که در وسط راه عبوری گردشگران قرار گرفته و خاک اطراف این چشمه زرد رنگ است . این چشمه آب خنک و گوارایی دارد و گردشگران علاوه بر نوش جان کردن از آب آن قمقمه های خود را نیز پر می کنند .

ساری بولاغ حالت مرکزیت این منطقه را داشته بطوری که سالها پیش مسجدی در این منطقه دایر بوده که امروزه تکه هایی فرسوده از در و پیکر و چوبهای ساختمان آن در محل مسجد باقی است . شاید گذشت زمان و مصادف شدن ماه محرم با تابستان و بهار بار دیگر موجب بازسازی این مسجد شود .

 

   وجود گورهای متعلق به هزاره قبل از میلاد بیانگر قدمت تاریخی این منطقه است . ولی افسوس که میراث فرهنگی کشور کاوشی علمی در این منطقه انجام نمی دهد که این گمانه زنیها به واقعیت تبدیل شود .

 

البته گاهی هم به چشم می خورد که تجاوزگران به حریم میراث فرهنگی این مرز و بوم ، ناجوانمردانه تاریخ و تمدن ما را به یغما می برند و باز هم حرکتی از سوی مسئولین مربوطه انجام نمی شود .

 

قارا بولاغ نام محل بعدی این مسیر زیبای پیاده روی است . چشمه قارا بولاغ منبع اصلی تامین آب آشامیدنی سوباتان است این روستای کوچک عشایری در سمت جنوب مسیر پیاده روی قرار گرفته است.

 

آخرین محلی که فقط یک چادر و یک خانواده در آن ساکن است محله " محمدعزیز یوردی" می باشد . این محل منطقه سرسبز وسیعی است که مشرف بر روستاهای گزنه هونی - بیده پشت  و هونی یش از توابع سوباتان می باشد .

 

با گذر از این محل به سوباتان می رسیم .

 

19 کیلومتر پیاده روی هم کار آسانی نیست و گاهی گردشگران کم تجربه و خسته اینگونه خود را به مقصد(سوباتان ) می رسانند. 

گروه هایی که تمایل به برنامه ریزی برای پیاده روی در این مسیر را دارند می توانند جهت اجرای برنامه خود از ما کمک بگیرند . ما در زمینه تعیین راهنما برای مسیر - تامین وسیله نقلیه برای حمل بار- رزرو ویلا جهت اسکان در سوباتان - تهیه غذا - وسیله نقلیه جهت عزیمت به تالش و رزرو هتل در تالش و .... در خدمت خواهیم بود .

تلفن تماس : 09111835091