تصویر تصادفی

امکانات

تبلیغات

ارتباط تلگرامی

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

پیوند ها

هتل رستوران اورانوس

دیار ناشناخته ها ( اسفندیار آفاجانی

گیسوم بهشت سبز ایران

 

مشاوره در خرید

آمار سایت

جشنواره ورزشهای بومی و محلی

تاریخ ثبت : 1391-10-28     تاریخ آخرین ویرایش : 1393-04-9    تعداد مشاهده : 6369 بار     [ مطالب سایت ]

از آنجائیکه ساکنین اصلی سوباتان دامداران و چوپانانی هستند که قرنها در این منطقه زیبا به گله داری مشغول بوده اند ، لذا فرهنگ و سنن حاکم بر این منطقه نیز متاثّر از آداب و رسوم این قشر از جامعه است . چوپانان این منطقه همانند سایر قبائل دارای رسومات خاص خود بوده و لذا ورزشهای بومی معمول در این منطقه نیز بر گرفته از آداب آنان است . اهالی بومی این منطقه از قدیم الایام ورزشهایی را از قبیل اسب دوانی - کشتی محلی - طناب کشی - کودی کودی یا بورک کُتدی قاشدی - قیش بازی(کمر بند بازی) - چلینگ آغاجی - خی خی بازی(لی لی بازی) - سرسره بازی با تخته - آتمون باشی قزل و هرنه کی بازی انجام می دادند که متاسفانه با گذر زمان تعدادی از این ورزشها و بازیها از بین رفته و ورزشهای جدیدی از قبیل فوتبال و والیبال و غیره جایگزین آنها شده است . برای اجرای ورزشها و بازیهای بومی نیاز به وسیله ورزشی خاصی نبود و ورزشکاران معمولاً از وسایل شخصی خود همچون کلاه شال - کمربند - چوب دستی و غیره استفاده می کردند .  چند سالی است که تعدادی از علاقمندان و مسئولین محلی با برگزاری جشنواره ورزشهای بومی و محلی سعی در احیای این ورزشها را دارند . در این جشنواره که معمولاً در مرداد هر سال در چمنزار وسیعی بنام ( بیده پشت ) درسوباتان برگزار می شود ، اکثر مسئولین شهرستان و جمع کثیری از اهالی شرکت می کنند . در این جشنواره ورزشهایی از قبیل اسب دوانی - کمربند بازی و طناب کشی برگزار می شود . لازم است مسئولین محلی ورزش ، ضمن باز شناسی ورزشها و بازیهای فوق الذکر با کمک گرفتن از پیش کسوتان و آموزش آنها به نسل جوان و برگزاری کامل این ورزشها در جشنواره های محلی در احیای آنها تلاش نمایند .

جشنواره تابستان 86 میدان ورزشی بازار سوباتان(عکس از استاد سید ضیاء عسگری)

نمائی از جشنواره تابستان 89 چمنزار بیده پشت 

                                                                          
                                                                       مسابقه طناب کشی

مسابقه قیش بازی " کمر بند بازی"

 

این جشنواره که تنها فعالیت عملی در خصوص فرهنگ بومی منطقه و تنها دلخوشی دامداران و ییلاق نشینان سوباتان بود بنا به دلایل نامعلومی که شاید انگیزه سیاسی نیز داشت ، در سال 91 تعطیل شد .

جشنواره سال 92 در اواخر تابستان و با عجله و بدون هماهنگی و اطلاع رسانی کامل به مردم و شاید در حد یک رفع تکلیف به اجرا در آمد .

شاید حضور آقای شکری و در کنار ایشان فرماندار و تنی چند از مسئولین تنها امتیاز این جشنواره بود .البته این برنامه های فرهنگی باید وسیله و بهانه ای باشد برای ملاقات با مردم و شنیدن درد دلهای آنان و نهایتاً آشنایی با مشکلات و حل آنها ، ولی متاسفانه این تجمع ها بدون بهره برداری به اتمام میرسد .