تصویر تصادفی

امکانات

تبلیغات

ارتباط تلگرامی

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

پیوند ها

سوباتان بهشتی بر فراز ابرها

مشاوره در خرید

آمار سایت

جشنواره ورزشهای بومی و محلی

تاریخ ثبت : 1391-10-28     تاریخ آخرین ویرایش : 1393-04-9    تعداد مشاهده : 7288 بار     [ مطالب سایت ]

از آنجائیکه ساکنین اصلی سوباتان دامداران و چوپانانی هستند که قرنها در این منطقه زیبا به گله داری مشغول بوده اند ، لذا فرهنگ و سنن حاکم بر این منطقه نیز متاثّر از آداب و رسوم این قشر از جامعه است . چوپانان این منطقه همانند سایر قبائل دارای رسومات خاص خود بوده و لذا ورزشهای بومی معمول در این منطقه نیز بر گرفته از آداب آنان است . اهالی بومی این منطقه از قدیم الایام ورزشهایی را از قبیل اسب دوانی - کشتی محلی - طناب کشی - کودی کودی یا بورک کُتدی قاشدی - قیش بازی(کمر بند بازی) - چلینگ آغاجی - خی خی بازی(لی لی بازی) - سرسره بازی با تخته - آتمون باشی قزل و هرنه کی بازی انجام می دادند که متاسفانه با گذر زمان تعدادی از این ورزشها و بازیها از بین رفته و ورزشهای جدیدی از قبیل فوتبال و والیبال و غیره جایگزین آنها شده است . برای اجرای ورزشها و بازیهای بومی نیاز به وسیله ورزشی خاصی نبود و ورزشکاران معمولاً از وسایل شخصی خود همچون کلاه شال - کمربند - چوب دستی و غیره استفاده می کردند .  چند سالی است که تعدادی از علاقمندان و مسئولین محلی با برگزاری جشنواره ورزشهای بومی و محلی سعی در احیای این ورزشها را دارند . در این جشنواره که معمولاً در مرداد هر سال در چمنزار وسیعی بنام ( بیده پشت ) درسوباتان برگزار می شود ، اکثر مسئولین شهرستان و جمع کثیری از اهالی شرکت می کنند . در این جشنواره ورزشهایی از قبیل اسب دوانی - کمربند بازی و طناب کشی برگزار می شود . لازم است مسئولین محلی ورزش ، ضمن باز شناسی ورزشها و بازیهای فوق الذکر با کمک گرفتن از پیش کسوتان و آموزش آنها به نسل جوان و برگزاری کامل این ورزشها در جشنواره های محلی در احیای آنها تلاش نمایند .

جشنواره تابستان 86 میدان ورزشی بازار سوباتان(عکس از استاد سید ضیاء عسگری)

نمائی از جشنواره تابستان 89 چمنزار بیده پشت 

                                                                          
                                                                       مسابقه طناب کشی

مسابقه قیش بازی " کمر بند بازی"

 

این جشنواره که تنها فعالیت عملی در خصوص فرهنگ بومی منطقه و تنها دلخوشی دامداران و ییلاق نشینان سوباتان بود بنا به دلایل نامعلومی که شاید انگیزه سیاسی نیز داشت ، در سال 91 تعطیل شد .

جشنواره سال 92 در اواخر تابستان و با عجله و بدون هماهنگی و اطلاع رسانی کامل به مردم و شاید در حد یک رفع تکلیف به اجرا در آمد .

شاید حضور آقای شکری و در کنار ایشان فرماندار و تنی چند از مسئولین تنها امتیاز این جشنواره بود .البته این برنامه های فرهنگی باید وسیله و بهانه ای باشد برای ملاقات با مردم و شنیدن درد دلهای آنان و نهایتاً آشنایی با مشکلات و حل آنها ، ولی متاسفانه این تجمع ها بدون بهره برداری به اتمام میرسد .