تصویر تصادفی

امکانات

تبلیغات

ارتباط تلگرامی

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

برای مشاهده جزییات کلیک کنید

پیوند ها

سوباتان بهشتی بر فراز ابرها

مشاوره در خرید

آمار سایت

قارچ طبیعی سوباتان

تاریخ ثبت : 1391-07-4     تاریخ آخرین ویرایش : 1392-01-19    تعداد مشاهده : 15448 بار     [ مطالب سایت ]

اواخر شهریور زمان روییدن قارچ طبیعی سوباتان است . با نزدیک شدن پاییز هوای سوباتان کم کم سرد و بارشهای متناوب شروع می شود و از طرفی مِه بهمراه رطوبت و شبنم زمین را مرطوب و زمینه رویش قارچهای طبیعی را فراهم می آورد و با تابش آفتاب ، قارچها شروع به روییدن می کنند .علاقمندان به قارچ باید همزمان با طلوع آفتاب خود را به محلهای مورد نظر برسانند و این صحنه به مسابقه ای جالب و دیدنی تبدیل می شود و گروههای مختلفی در منطقه پخش شده و با علاقه وافری دنبال قارچ میگردند .

مشاهده لکه های سفید در دل چمنزارهای سبز جویندگان را بسوی خود می کشاند . البته با تجربه ها قارچهای کوچک را نمی چینند و با علامت گذاری چیدن آنها را به روزهای بعد موکول می کنند . مشهورترین محل رویش قارچ طبیعی پارک جنگلی آلچالق و چمنزارهای اطراف آن و مجمع داش می باشد . قارچ در محل آغول های دامداران کوچ کرده نیز می روید . قارچ طبیعی سوباتان بسیار خوش طعم بوده و آن را بصورت کباب و تهیه خورشت قارچ مصرف می کنند. قارچ انواع مختلفی دارد وحتی بعضی از آنها سمی و خطرناک هستند . مهمترین مشخصه قارچ خوراکی سوباتان رنگ قهوه ای روشن و یا رنگ گوشتی قسمت داخلی قارچ است که بصورت ورقه های پلیسه ای منظم می باشد . قارچ خوراکی پایه ای کوتاه (دو الی پنج سانتیمتری) دارد .

نوعی قارچ سمّی هم وجود دارد که ظاهر آن بسیار شبیه قارچ خوراکی بوده امّا چتری نیست و کاملاً کروی است و پایه هم ندارد و با ساقه و ریشه بسیار کوچک و ضعیف در اطراف قارچهای خوراکی می روید که به آن" پِس" یا پوچ می گویند.

داخل قارچ "پِس"حالت ژله ای داشته و سفید میباشد که در تصویر برش خورده زیر کاملاً مشخص است .

قارچهای سفید با پایه بلند و پلیسه سفید نیز خوراکی نیستند .

نوع دیگری از قارچهای غیر خوراکی ، قارچ جنگلی است که روی چتر آن رنگی و زیر چتر پلیسه ای سفید است و از قارچ خوراکی بسیار بزرگتر می باشد

پلیسه زیر چتر قارچ های غیر خوراکی سفید رنگ می باشد . مصرف این قارچ ها خطرناک بوده و مسمومیت شدیدی ایجاد می کند

در جنگلهای اطراف سوباتان نوعی قارچ درختی نیز وجود دارد که دیدن آن نیز خالی از لطف نیست .

قدیمها که بچه بودیم و همراه بزرگترها صبح زود برای چیدن قارچ به آلچالق می رفتیم ، بصورت گروهی این سرود ترکی را زمزمه می کردیم و معتقد بودیم زمزمه این سرود در پیدا کردن قارچ به ما کمک می کند :

  گوبَلَک ، گوبَلَک ، دونبال چِخ           اوستوندَه ساری پالچِخ            آلتوندا قارا پالچِخ   .......